Szia! A rondó a zenében és az irodalomban is létező fogalom.
Villonnál nagyon jellemző műfaj, a Nagy Testamentumban sok ilyennel találkozhatunk. A XV. században alakult ki Franciaországban, egy refrénes versformáról van szó.
A lexikon a következőt írja róla:
A rondó: a XV. században kialakult refrénes versszerkezet, visszatérő sorral épített versforma két rím ismétlődésével, váltakozásával. Villon is alkalmazta. Két fő változata az egyszerű rondó és a kettős rondó.
Két formája van, az
egyszerű rondó, rímképlete: A B a A a b A B
kettős rondó, rímképlete: A b b a a b A a b b a A
Tehát a lényege az, hogy refrénes szerkezet, azt hiszem a zenében is hasonlót jelent egyébként.
Vendégkönyv
Dátum: 2013.02.24
Tárgy: Re:Villon
Dátum: 2013.01.19
Tárgy: emelt magyar
Szia!
Nem tudtam, hogy nem kaptad meg, bár furcsa volt, hogy nem válaszoltál. Természetesen leírom ide is a kérdéseimet, hátha azok is kapnak rá választ, akik esetleg nem merik leírni, de kíváncsiak. :)
Az első kérdésem az lenne, hogy elegendő tíz hónap a felkészülésre? Mert én az őszi érettségikor szeretném letenni újra az emelt magyar nyelv és irodalom érettségit, májusig az idő fix, hogy kevés lenne, és nekem már fizetni kell érte. Tehát 2013 ősze lenne az aktuális időpontom. Mit mondasz rá? 2014 májusában nem tudnám letenni, mert a szakmai vizsgám akkor lesz, és el leszek havazva.
A második kérdésem az lenne, hogy az úgy jó ha a Bibliától kezdem a tanulást, aztán az ókori irodalmat veszem át, de nem túl részletesen? Az eddig átnézett feladatokba nem nagyon szerepelt az ókori irodalom.
Nyelvtani részből mi kell? Inkább az irodalmat nézném át alaposan, de láttam, hogy a legtöbb feladatba szokott mondatelemzés is lenni, ezen kívül kell nem tudom. Talán szófaj meghatározás.
Egyelőre ennyi. :)
Mina
Dátum: 2013.01.20
Tárgy: Re:emelt magyar
Kedves Mina!
Az idei májusi érettségire már (szinte) biztosan nem lenne időd felkészülni, viszont az októberi még olyan messze van, hogy nem érdemes elkezdeni most készülni rá. Én január 3-án kezdtem a készülést, tehát durván 4 hónapot készültem rá, bár természetesen emberfüggő, hogy mennyi idő kell rá. Tehát a kérdésedre válaszolva, 10 hónap bőven elég a felkészülésre :)
A második kérdéseddel kapcsolatban azt javasolnám, hogy igenis ismerni kell az ókor szerzőit is. Először is azért, mert fontos magyar irodalmi személyek előzményeinek tekinthetők, és tudni kell, hogy kire hogyan hatottak. Pl. Babitsra nagy hatással volt Horatius. Ha ezt meg akarod magyarázni, tudnod kell, hogy Horatius hogyan alkotott, mi volt a jellegzetes műveiben, és csak ekkor tudod összehasonlítani Babitscsal. És ezt kérdezhetik a tesztsorban is.
Másrészt a fogalmazásoknál is szükséged lehet egy-egy műre, amikor példákkal kell alátámasztanod az érvelésedet, és ott bizony előfordulhat, hogy nagy szükséged lesz minden egyes alkotóra, akit ismersz.
Harmadrészt, ami az ókorból nagyon nagyon fontos, az az időmértékes verselés. Ez MINDIG van az érettségi tesztrészében. Ismerned kell az ókori alkotók által használt verslábakat, pl. Szapphói-strófa, Alkaioszi-strófa.., fel kell őket ismerned, és tudnod kell, hogy a későbbi korokban kik használták előszeretettel a strófa-szerkezeteket.
Tehát az ókor is ugyanolyan fontos rész, mint mondjuk a romantika irodalma :)
A nyelvtani rész az irodalmi részbe épül, általában egy vagy maximum két feladat erejéig. A gyakorlati dolgokra koncentrálj, mint mondatelemzés, szóelemzés, szófajok megállapítása.. Beismerem, a nyelvtani részre a 4 hónapból csak 2 napot szántam. Azt hagyd a végére szerintem.
És ami nagyon fontos, hogy az összes eddigi érettségi feladatsor tesztrészét csináld meg, aztán a javítókulcsból ellenőrizd le magad. Mert bármennyire is jól tudod az anyagot, ha nem ismered a feladattípusokat, nem fog menni. Tehát összes eddigi érettséginek tessék nekiesni már a tanulás elejétől kezdve, aztán amit nem tudtál, azt még tízszer átnézni , megérteni. Ja, igen, a megértés. Ennyi anyagot nem lehet csak úgy bemagolni. Meg kell érteni, és látni kell benne az összefüggéseket, hatásokat.
Remélem tudtam segíteni :) Ha még kérdés lenne, bátran írj, a legjobb, ha itt írsz, mert itt biztosan megkapom.
Sok sikert!
Cs.
Dátum: 2013.01.14
Tárgy: emelt magyar
Szia!
Írtam neked az emailodra az emelt magyarral kapcsolatosan.
Üdv,
Mina.
Dátum: 2013.01.19
Tárgy: Re:emelt magyar
Kedves Mina, nem kaptam meg sajnos a leveledet, le tudnád itt írni esetleg újra? Köszönöm és ne haragudj, nem tudom mi lehetett a gond.
Üdv, Cs.
Dátum: 2012.12.13
Tárgy: Köszönöm!
Elég elveszett voltam az emelt magyar szintű érettségit illetően, de valahogy a jegyzeteid és tételeid segítségével látom a fényt az alagút végén! Szóval, köszönöm !! :)
Dátum: 2012.11.24
Tárgy: kérdés
Nagyon köszönöm, jó az oldal, jók a tételek. Érdekel a könyv amiből készülsz. miért ajánlod? mert nekem Mohácsy Károly Színes irodalom könyve van meg. Érdemes beszerezni Pethőné Nagy Csilla könyvét is mellé?
Dátum: 2012.12.04
Tárgy: Re:kérdés
Kedves Főnix!
A Színes irodalom című könyv talán még jobb, mint amit én ajánlok, szépen összefoglalja a témákat, és a képekkel és "színességével" még könnyebb megjegyezni az anyagot. Nem érdemes mellé még a Pethőnét is megvenni, csak fölösleges pénzkidobás lenne :)
Azért Pethőné könyvét ajánlom, mert én abból készültem az érettségire és azt ismerem, felépítésében logikus és szépen kiemeli például vastagon szedve a fontos adatokat, tényeket, viszont nagy hátránya a Színes irodalom című könyvvel szemben az, hogy nagyon száraz szövegeket tartalmaz és nincsen benne sok kép. Tehát talán még jobb könyvet találtál, mint amiből én készültem fel anno :) Az oldalon található vázlatokat a Pethőné könyvből írtam, hasonlítsd össze a tankönyveddel, én nem hiszem, hogy olyan nagyon nagy eltéréseket tartalmazna. Sok sikert a felkészüléshez, és bátran írj ide vagy emailre, ha bármilyen más kérdés felmerülne :) Emailben tudok plusz anyagot is küldeni, ha érdekel. Üdv, Csinszka